Išdalinti Lietuvos kino operatorių apdovanojimai „Ąžuolas 2018“

Sekmadienio vakarą devintąjį kartą Lietuvos kino operatorių asociacija (LAC) surengė apdovanojimus „Ąžuolas“. Šv. Kotrynos bažnyčioje ir Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus kiemelyje vykęs renginys skirtas įvertinti ryškiausius darbus sukūrusius kino operatorius, padėkoti kolegoms ir burti kino bendruomenę.
„Mąstant apie lietuvišką kiną, norisi pasidžiaugti, kad pamažu atsisakome mažos šalies kompleksų ir nustojame lygintis su didžiosiomis kino industrijos šalimis. Mūsų mąstymas, identitetas ir mažumas kaip tik gali tapti privalumais, padedančiais konstruoti autentišką kino naratyvą. Taip pat džiaugiuosi išskirtiniais šių metų apdovanojimų nominantais“, – atidarydamas ceremoniją sakė Lietuvos kino operatorių asociacijos pirmininkas Narvydas Naujalis.
„Ąžuolas“ už geriausią 2017-ųjų metų kino operatoriaus darbą lietuviškame kine buvo įteiktas Mindaugui Survilai, filmo „Sengirė“ operatoriui ir režisieriui. Nugalėtojui tūkstančio eurų prizą įsteigė audiovizualinių kūrinių teisių asociacija „AVAKA“. Apdovanojimų komisijos nariai įvertino paveikią vizualinę filmo koncepciją, kurioje atsiskleidžia savitas operatorinis braižas.
„Nepaslaptis, jog baigiau biologijos studijas, nesu operatorius. Šis apdovanojimas man yra kaip bakalauro diplomas. Kino mokiausi dirbdamas su operatoriais ir man labai pasisekė, kad turėjau puikų mokytoją. Jis nedėstydavo paskaitų, neaiškindavo ką ir kaip reikia daryti. Dažnai tiesiog užtekdavo būti šalia ir viskas tapdavo aišku. Jaučiu, kad visada liksiu dėkingas Audriui Kemežiui“, – kalbėjo operatorius Mindaugas Survila.
Šioje kategorijoje varžėsi operatoriai Emil Christov (filmas „Stebuklas“, rež. Eglė Vertelytė) ir Simonas Glinskis (filmas „Budėjimas“, rež. Karolis Kaupinis), kuriam buvo įteiktas specialaus paminėjimo prizas už vizualinę filmo koncepciją, kurioje ryškėja originalus operatoriaus braižas.
„Gilė“ už metų geriausią jaunojo kino operatoriaus darbą atiteko Odetai Riškutei, filmo „Paskutinė diena“ (rež. Klaudija Matvejevaitė) operatorei. Komisijos nariai įvertino kameros įtaigumą, suvaldytas mizancenas ir šviesą. Apdovanojimui taip pat buvo nominuoti Mindaugas Docaitis (filmas „Sigis“, rež. Tomas Gvozdas) ir Linas Žiūra (filmas „Yana“, rež. Saulė Bliuvaitė).
„Ąžuolą“ už kūrybinius gyvenimo pasiekimus pelnė operatorius ir režisierius Algirdas Tarvydas. Operatorių dėkingumo prizas buvo įteiktas apšvietėjui Vidmantui Kralikauskui.
„Šiemet gavome labai įvairių filmų savo žanru, formatu, vizualinėmis koncepcijomis. Buvo daug diskusijų, ginčų kiek mažiau. Nusprendėme, kad filmai turėtų būti atrenkami ne tik dėl aukšto operatoriaus profesionalumo, bet ir dėl jo gebėjimo vaizdu sukurti gilesnį filmo sluoksnį ir taip priversti žiūrovą mąstyti ir atverti jam platesnes interpretavimo erdves“, – ceremonijos metu sakė apdovanojimų komisijos narė, operatorė Kristina Sereikaitė. Šiemet filmus taip pat vertino kino kritikas Gediminas Kukta, režisierius Andrius Blaževičius, operatoriai Saulius Lukoševičius ir Vytautas Katkus.

Ąžuolas 2018 nominantai:

 

Budėjimas

Operatorius: Simonas Glinskis, Režisierius: Karolis Kaupinis, Prodiuserė: Marija Razgutė

 

Stebuklas

Operatorius: EMIL CHRISTOV, Režisierė: EGLĖ VERTELYTĖ, Prodiuseris: LUKAS TRIMONIS

 

Sengirė

Operatorius: Mindaugas Survila, Režisierius: Mindaugas Survila, Prodiuseriai: Gintė Žulytė, Mindaugas Survila, Radvilė Šumilė

1
1

Paskelbti konkurso Ąžuolas 2018 nominantai!

Apdovanojimui ,,Ąžuolas“ už profesionaliausią operatoriaus darbą lietuviškame kine nominuoti:

Jau devintus metus Lietuvos kino operatorių asociacija (LAC) organizuoja apdovanojimus „Ąžuolas“ skirtus įvertinti operatorių meistriškumą ir kūrybiškumą lietuviškame kine, kelti šios profesijos prestižą, skatinti kino žiūrovus labiau domėtis operatoriaus darbu. Apdovanojimų ceremonijos metu bus paskelbti keturių nominacijų laureatai. „Ąžuolo“ statulėtė bus įteikta už geriausią metų kino operatoriaus darbą, „Gilė“ – už geriausią metų jaunojo kino operatoriaus darbą. Taip pat bus įteikti apdovanojimai už kūrybinius gyvenimo pasiekimus ir kino operatorių dėkingumo prizas. Ceremonija vyks gegužės 27 dieną Šv. Kotrynos bažnyčioje Vilniuje.

Apdovanojimų atrankos komisiją šiemet sudaro: kino kritikas Gediminas Kukta, režisierius Andrius Blaževičius, operatoriai Saulius Lukoševičius, Vytautas Katkus ir Kristina Sereikaitė. Pirmajame konkurso etape komisijos nariai iš pateiktų filmų atrinko nominantus, o antrajame išrinks geriausius operatorių darbus.

„Pagrindiniu kriterijumi renkant nominantus buvo operatoriaus sugebėjimas vaizdų kalba atskleisti kur kas daugiau – gilesnį filmo istorijos prasminį ar metaforos lygmenį. Kitaip tariant, didžiausią įspūdį paliko tie operatoriai, kurie ne tik puikiai išmanė amatą ar sukūrė estetiškai paveikų vaizdą, bet kartu pasiūlė įdomų, netikėtą, netipišką žvilgsnį į pasaulį. Vieni kūrėjai savyje suderino ir režisieriaus talentą, kiti su filmo režisieriumi dirbo kaip kūrybiškas ir organiškas duetas“, – apdovanojimų atrankos kriterijus įvardijo komisijos pirmininkas, kino kritikas Gediminas Kukta.

Konkurse dalyvauja lietuviški pilnametražiai bei trumpametražiai vaidybiniai ir dokumentiniai kino filmai, kurių oficiali premjera įvyko 2017-ais metais. Į „Gilės“ apdovanojimą pretenduoja studentų mokomieji ar baigiamieji darbai, sukurti studijų metu. Piniginius prizus nugalėtojams įsteigė audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacija AVAKA.

Šiais metais konkurso atrankai buvo pateikta tiek žanru, tiek formatu, tiek požiūriu į kino kalbą labai skirtingų filmų – vaidybinių ir dokumentinių, ilgametražių ir trumpo metro kūrinių, nespalvotų, su animacijos elementais, nufilmuotų laukinėje gamtoje ir, priešingai, studijoje. „Skirtingi filmai iš operatorių reikalavo ir skirtingų techninių bei meninių sprendimų. O tai savo ruožtu komisijai iškėlė nelengą uždavinį išrinkti tuos kelis nominantus, kurie pretenduos į apdovanojimus. Prireikė nemažai laiko diskusijoms“, – sakė Gediminas Kukta.

Ąžuolas 2018

Pretendentai į „Ąžuolo “ apdovanojimą už geriausią kino operatoriaus darbą 2017 metais lietuviškame kine.

BUDĖJIMAS Operatorius: Simonas Glinskis Režisierius: Karolis Kaupinis Prodiuserė: Marija Razgutė

Budėjimas

Operatorius Simonas Glinskis. LAC konkursas Ąžuolas 2018

STEBUKLAS Operatorius: EMIL CHRISTOV Režisierė: EGLĖ VERTELYTĖ Prodiuseris: LUKAS TRIMONIS

Stebuklas

Operatorius Emil Christov. LAC konkursas Ąžuolas 2018

Sengirė Operatorius: Mindaugas Survila Režisierius: Mindaugas Survila Prodiuseriai: Gintė Žulytė, Mindaugas Survila, Radvilė Šumilė

Sengirė

Operatorius Mindaugas Survila. LAC konkursas Ąžuolas 2018

Gilė 2018

Pretendentai  į „Gilės“ apdovanojimą už geriausią jaunojo kino operatoriaus darbą  2017 metais lietuviškame kine.

SIGIS Operatorius: Mindaugas Docaitis Režisierius: Tomas Gvozdas Prodiuserė: Laura Ūsaitė

Sigis

Operatorius Mindaugas Docaitis. Konkursas Gilė 2018

LAC konkursas Gilė 2018. YANA. Operatorius Linas Žiūra

Jana

Operatorius Linas Žiūra. Konkursas Gilė 2018.

Paskutinė Diena Operatorius: Odeta Riškutė Režisierius: Klaudija Matvejevaitė Prodiuseris: Veronika Cicėnaitė

Paskutinė Diena

Operatorė Odeta Riškutė. Konkursas Gilė 2018.